Wpisy archiwalne w miesiącu

Sierpień, 2013

Dystans całkowity:181.69 km (w terenie 116.84 km; 64.31%)
Czas w ruchu:18:00
Średnia prędkość:10.09 km/h
Maksymalna prędkość:39.00 km/h
Suma podjazdów:5532 m
Maks. tętno maksymalne:175 (96 %)
Maks. tętno średnie:159 (87 %)
Suma kalorii:6775 kcal
Liczba aktywności:9
Średnio na aktywność:20.19 km i 2h 00m
Więcej statystyk

Ostatni trening przed Elbrusem

Piątek, 30 sierpnia 2013 · Komentarze(9)
Kategoria Bieganie, Zdjęcia

Na kilka dni przed odlotem na Elbrus Race zrobiliśmy jeszcze z Krzychem i Dankiem przyzwoity trening. Wbiegliśmy na Śnieżkę z Karpacza przez Kocioł Łomniczki, później zbiegliśmy na dół. Po zjedzeniu po kawałku arbuza który też był na szczycie wbiegliśmy jeszcze raz. Tym sposobem wyszedł ponad półmaraton i przyzwoite przewyższenie.

Jeśli okaże się, że na Kaukazie jest fejs, to będziemy wrzucać info na https://www.facebook.com/blasbike

Podbiegi

Wtorek, 27 sierpnia 2013 · Komentarze(1)
Kategoria Bieganie

Kolejna seria mocnych podbiegów. Pikawa jak widać na wykresie tętna skacze mocno do góry aż do 96% hr max. Tym razem straciłem rachubę w liczeniu już po 5 czy 6 podbiegu, trafiłem równo w dziesięć. Dzisiejszy pomiar wskazuje długość 70m i wzrost +23m czyli nachylenie górki 32.8%. Na Elbrusie ma być średnie 27% - to dobrze że mniej niż tutaj... Niestety wzrost będzie nieco większy, bo 3242m w pionie!

Jest to moje trzecie wyjście "biegowe" od 2 tygodni po Chudym Wawrzyńcu, gdzie trafiło mnie przeciążenie mięśnia piszczelowego. Dzisiaj bieg praktycznie bez bólu, więc jest dobrze.

Wyprawa Elbrus Race 2013

Sobota, 24 sierpnia 2013 · Komentarze(11)

Góra Elbrus

Elbrus(5642m n.p.m.) jest najwyższym szczytem gór Kaukazu i Rosji, leży na terenie Kabardyno-Bałkarii w Rosji tuż przy granicy z Gruzją. Przez alpinistów zdobywających Koronę Ziemi uznawany jest za najwyższy szczyt Europy.

ElbrusRace 2013 to międzynarodowe zawody w szybkościowym wejściu na najwyższy szczyt Kaukazu i Europy. Uczestnicy mogą zmagać się z trzema dystansami tj. Marshal, Classic i Extreme. Organizatorzy trafnie reklamują swoje zawody hasłem "You can’t race any higher in Europe". Rekord trasy w klasie Extreme z roku 2010 należy do Polaka Andrzeja Bargiela i wynosi 3godz. i 23min. Polacy zdobywali Elbrus w ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy" pod kierownictwem Artura Hajzera, który zajął wówczas 10 miejsce w klasie Classic. W 2013 roku udział w wyścigu zapowiedzieli już przedstawiciele Rosji, Stanów Zjednoczonych, Grecji, Słowacji, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Kazachstanu oraz Białorusi.

Cel wyprawy

Celem wyprawy jest walka o podium w międzynarodowych zawodach na górze Elbrus w najtrudniejszej z kategorii EXTREME. Start będzie miał miejsce u podstawy góry w Azau na wysokości 2400m. Trasa ma ok 13km długości i mordercze przewyższenie 3242 m.

4 września 2013 wylądujemy w mieście Mineralne Vody skąd udamy się pod masyw Elbrusa. Do zawodów, które odbędą się 21-22 września będziemy przygotowywać się ponad dwa tygodnie. Dla prawidłowej aklimatyzacji przynajmniej dwa razy zdobędziemy szczyt Elbrusa oraz inne pobliskie góry np. Czeget. Cały czas spędzony w górach będzie podporządkowany przygotowaniom siebie i sprzętu do startu.

Wsparcie

Kilka firm wsparło nasze przygotowania do wyprawy. Są to Salomon Polska, New Balance Polska, Diagnostix badaniami wydolnościowymi Dzięki! Podziękowania Daniela dla dobrych ludzi:)

Kim jesteśmy?

Daniel Chojnacki

Kocha góry, wspinał się w Karkonoszach, Alpach, Kaukazie i Pamirze. Od 2 lat biega po górach - zaliczył kilka górskich maratonów: Maraton Gór Stołowych - 14 miejsce, Maraton Karkonoski(MK 2013) - 23 miejsce, V Maraton Karkonoski, Maraton Zielone Sudety - 2 miejsce oraz bieg ultra Sudecka Setka - 1 miejsce.

Błażej Łyjak

Od zawsze rowerzysta i zawodnik MTB. Założyciel portalu bikestats.pl. Dwa lata temu „porzucił” rower na rzecz maratonów górskich i biegów ultra: KBL 106km - 1 miejsce, Chojnik Maraton - 11 miejsce, Maraton Gór Stołowych - 23 miejsce, Transvulcania La Palma - 107 miejsce, Maraton Zielone Sudety - 10 miejsce.


Trasa ElbrusRace

Trasa w klasie Extreme startuje w miejscowości Azau na wysokości 2400m i prowadzi na szczyt na 5642m jej długość to ok 12km. Od wysokości ok 3700m zaczyna się śnieg i lodowiec. Żeby w ogóle móc wystartować w tej klasie należy w miarę szybko pobiec w biegu kwalifikacyjnym, który odbywa się dwa dni wcześniej przy Beczkach 3700m i kończy się przy Skałach Pastuchowa 4800m.

Opis trasy w trzech różnych klasach na poniższym video

Elbrus i okolice z lotu ptaka

Autor zdjęcia tytułowego mirritil

Wzgórze Gajowe podbiegi z kijami

Niedziela, 18 sierpnia 2013 · Komentarze(3)

Wystarczy małe Wzgórze Gajowe w pobliżu i już można "nabić" 240m podbiegów...na raty...na 11 rat ;) I to wystarczyło żeby wskoczyć na 95% HR.

Jeden podbieg ma +22m na dystansie ok 80m. Daje to nachylenie 27.5% czyli dokładnie tyle ile średnie nachylenie na ElbrusRace, gdzie można będzie się wyszumieć na 12km i +3250m...

Chudy Wawrzyniec 2013 ukończony!

Sobota, 10 sierpnia 2013 · Komentarze(7)

Umordowałem się setnie i ubawiłem po pachy. Było ciężko, aż takiego ciężko się nie spodziewałem. Do tego stopnia, że mnie nawet noga zabolała, ale już przechodzi. To pewnie dlatego, że to był szósty górski(trzeci ultra) maraton w 90 dni. Licząc od debiutu na takim dystansie 11 maja na Transvulcanii.
Chudy Wawrzyniec to bardzo fajna impreza, niezła organizacja, świetna i trudna trasa. Takich stromych podejść jeszcze nie widziałem - były fragmenty pokonywane na czworakach. Myślałem o tym już biegu rok temu, ale taki debiut tydzień po Maratonie Karkonoskim to nie był dobry pomysł(być może nadal nie jest).

Bieg wystartował o 4:35 szybkim asfaltowym odcinkiem 6km. Na szczęście nie padało, wszystko chyba wypadało się w nocy, którą mało kto przespał. Pierwsze dwie górki Rachowiec(954m) i Kikula(1119m) udało się zdobyć dosyć szybko 21.5km w 2h11. Następna padła Wielka Racza(1236m) i zaraz za punktem żywieniowym Wielka Rycerzowa(1226m) w okolicy 42km i 4h48. Później nie było już tak szybko, później było męczenie ultra.
Po drodze, spotkałem Marka Talagę, który wykręcił ostatecznie świetny czas 5h36 na trasie 50+. Długo nie rozmawialiśmy, bo moje tempo z powodu bólu nogi było niezbyt świeże...
Finisz, który miał być żwawym 10km zbiegiem do mety okazał się wycieczką towarzyską z pogaduchami z Dawidem Atanasowem. Dawida z kolei bolały stopy, więc wspierając się w bólu człapaliśmy do mety :)
Mogło być lepiej, ale i tak jestem zadowolony z 14 miejsca i tych 10h16.
Rewelacyjne zdjęcia Piotra Dymusa, tutaj pełna fotorelacja.
Ślad z garmina nie byłby sobą, gdyby był zapisany w 100%. Gdzieś tam na tych stromiznach tracił się sygnał.
Pełne wyniki 50+ i 80+.

New Balance MO80


Tym razem biegłem w New Balance MO80. Dopiero drugi bieg w tych butach. Poprzednio biegłem w nich Chojnik Maraton i trochę poturbowałem stopy. Teraz profilaktycznie założyłem skarpety i mimo, że od pierwszych kilometrów wszystko było przemoczone sprzęt i stopy wytrzymały. Generalnie but ma sporo twardszą podeszwę niż pozostałe minimusy, w sam raz na 10 godzinny bieg. Przód buta jest węższy niż np w MT1010.

Przebieżka wieczorna

Środa, 7 sierpnia 2013 · Komentarze(0)
Kategoria Bieganie

Przebieżka po MK(pierwsza), zupełny lajt. Prawie na pewno jadę na Chudego Wawrzyńca 80+ w sobotę.

Nie ma co się już napinać.

Rozgrzewka przed ChW

Środa, 7 sierpnia 2013 · Komentarze(0)

Rowerowa rozgrzewka przed Chudym Wawrzyńcem.

Jakoś nie ma czasu na bieganie po Karkonoskim.

BCAA i kuskus

Poniedziałek, 5 sierpnia 2013 · Komentarze(0)
Kategoria Wegetariańskie

BCAA w kaszy kuskus - idealne proporcje 2:1:1

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co to są BCAA w odżywkach dla bikerów?

To są zwykłe aminokwasy, które występują w każdym jedzeniu warzywach, owocach, mięsie.

Do tego prawie wszędzie w idealnych proporcjach 2x leucyna, 1x walina, 1x izoleucyna.

Więcej info o co chodzi z tymi aminokwasami: http://www.domzdrowia.pl/91195,solgar-bcaa-aminokwasy-50-kapsulek,www.domzdrowia.pl.pdf

Odżywka BCAA Informacja żywieniowa dla 1 porcji - 10g:

  • L-leucyna - 2,5 g
  • L-walina - 1,25 g
  • L-izoleucyna - 1,25 g

Kasza kuskus porcja 100g:

  • L-leucyna - 0,9 g
  • L-walina - 0,5 g
  • L-izoleucyna - 0,5 g

BCAA to jedyne suplementy o jakich wspomnieli nasi trenerzy na obozie biegowym Pasterka Camp, i bardzo dobrze:)

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie składniki odżywcze zjadasz sprawdź to w cronometrze.

Wojna na drodze

Czwartek, 1 sierpnia 2013 · Komentarze(9)

Niektórzy kierowcy nie dość, że mają pretensje do rowerzystów o obecność na drodze, to jeszcze używają swojej puszki do polowania na nas.

Takiego debila jak dziś nigdy we Wrocławiu nie spotkałem...