Badanie wydolnościowe z Diagnostix
W ramach przygotowań do Wyprawy ElbrusRace 2013 postanowiliśmy z Danielem dokładnie przebadać swoje możliwości i zbadać wydolność. Centrum Diagnostyki Sportowej Diagnostix wsparło nas serią takich badań.
Całość badań trwa poniżej godziny i obejmuje bieg(w naszym przypadku) na bieżni mechanicznej i określenie takich parametrów jak Vo2max, próg AT, próg RCP oraz ważenie z pomiarem zawartości tłuszczu, mięśni, kości i wody w organizmie(w tym z podziałem na lewą nogę, prawą nogę, lewą rękę itd :)
Ponieważ biegamy intensywnie po górkach wybraliśmy test do odmowy na bieżni mechanicznej z nachyleniem 10%. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby badanie wykonać w terenie w biegu lub na rowerze. Potrzebną aparaturę mamy cały czas na kamizelce czy to na bieżni mechanicznej czy w terenie.
Badanie zaczyna się niewinnie, najpierw od marszu, później lekkiego truchtu i tak co kilka minut prędkość zwiększa się o 1-2km/h aż padniemy, czyli do odmowy - do odmowy dalszego męczenia się. Padnięcie nie polega w żadnym razie na utracie świadomości! Po prostu wysiłek staje się trudny do utrzymania, a zwolnić się nie da, zaczynają się plątać nogi, coraz trudniej utrzymać tempo, a bieżnia jedzie. W końcu zeskakujemy resztką sił. W trakcie biegu co kilka minut pobierana jest krew, żeby zbadać jej zakwaszenie.
Wszystkie etapy po kolei: ważenie, śmichu chichu, w trakcie pobierania krwi i odmowa:)
Pełne wyniki badań wydolnościowych
Wyniki obejmują wyznaczenie stref treningowych oraz jednego z ważniejszych parametrów progu AT, po którego przekroczeniu zaczyna się strefa mieszana tlenowo - beztlenowa. Więcej na temat interpretacji wyników można dowiedzieć się z ciekawego porównania badań dwóch zawodników MTB dystansu mega jednego na poziomie miejsca 50 open i drugiego 10 open.
Po co się badać wywiad z Damianem Walczakiem
Artykuł Badanie ergospirometryczne na początek
Pełna fotorelacja z badania oraz wideo tuż po odmowie u Daniela.
Badania wykonaliśmy we Wrocławiu w Krakowska98.