Badanie wydolnościowe z Diagnostix

Piątek, 26 kwietnia 2013 · Komentarze(6)

W ramach przygotowań do Wyprawy ElbrusRace 2013 postanowiliśmy z Danielem dokładnie przebadać swoje możliwości i zbadać wydolność. Centrum Diagnostyki Sportowej Diagnostix wsparło nas serią takich badań.

Całość badań trwa poniżej godziny i obejmuje bieg(w naszym przypadku) na bieżni mechanicznej i określenie takich parametrów jak Vo2max, próg AT, próg RCP oraz ważenie z pomiarem zawartości tłuszczu, mięśni, kości i wody w organizmie(w tym z podziałem na lewą nogę, prawą nogę, lewą rękę itd :)

Ponieważ biegamy intensywnie po górkach wybraliśmy test do odmowy na bieżni mechanicznej z nachyleniem 10%. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby badanie wykonać w terenie w biegu lub na rowerze. Potrzebną aparaturę mamy cały czas na kamizelce czy to na bieżni mechanicznej czy w terenie.

Badanie zaczyna się niewinnie, najpierw od marszu, później lekkiego truchtu i tak co kilka minut prędkość zwiększa się o 1-2km/h aż padniemy, czyli do odmowy - do odmowy dalszego męczenia się. Padnięcie nie polega w żadnym razie na utracie świadomości! Po prostu wysiłek staje się trudny do utrzymania, a zwolnić się nie da, zaczynają się plątać nogi, coraz trudniej utrzymać tempo, a bieżnia jedzie. W końcu zeskakujemy resztką sił. W trakcie biegu co kilka minut pobierana jest krew, żeby zbadać jej zakwaszenie.

Wszystkie etapy po kolei: ważenie, śmichu chichu, w trakcie pobierania krwi i odmowa:)

Pełne wyniki badań wydolnościowych

Wyniki obejmują wyznaczenie stref treningowych oraz jednego z ważniejszych parametrów progu AT, po którego przekroczeniu zaczyna się strefa mieszana tlenowo - beztlenowa. Więcej na temat interpretacji wyników można dowiedzieć się z ciekawego porównania badań dwóch zawodników MTB dystansu mega jednego na poziomie miejsca 50 open i drugiego 10 open.

Vo2Max

Po co się badać wywiad z Damianem Walczakiem

Artykuł Badanie ergospirometryczne na początek

Pełna fotorelacja z badania oraz wideo tuż po odmowie u Daniela.

Badania wykonaliśmy we Wrocławiu w Krakowska98.

Komentarze (6)

O widzisz i ja mam ten sam dylemat, czy ja w ogóle trenuję??
;)

blase 08:10 poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Jak patrzę na puls, który w trakcie jazdy wynosi często nawet 170, 180, a i 195 pulsometr też już widział, to się boję iść na jakiekolwiek badania :-)
Ale pewnie masz rację... trochę nauki nie zawadzi w treningu... Tylko czy ja trenuję? ;)

djk71 08:07 poniedziałek, 26 sierpnia 2013

@Darek jesli trenujesz to kluczowe jest wyliczenie kiedy wchodzisz w przemiany beztlenowe, czy raczej mieszane tlenowo - beztlenowe. Bo nawet jak znasz swoje hr max to wyznaczenie tego progu na 80% hr max nie musi być dokładne. U mnie to jest 83.5% :)
Jeśli jesteś na treningu dużo poniżej progu to się niedotrenowujesz, a jeśli zbyt długo powyżej(a myślisz że niżej) to jedziesz za mocno:)

blase 07:58 poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Wciąż nic z tego nie rozumiem... Ale czasem przebiega myśl żeby spróbować... Na szczęście cena odstrasza...

djk71 20:44 niedziela, 25 sierpnia 2013

Powodzenia!

Galen 08:07 niedziela, 25 sierpnia 2013

Wyniki masz pewnie lepsze niż Superman ;-)

WrocNam 05:14 niedziela, 25 sierpnia 2013
Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa jlrek

Dozwolone znaczniki [b][/b] i [url=http://adres][/url]