Wpisy archiwalne w miesiącu

Lipiec, 2009

Dystans całkowity:468.19 km (w terenie 43.50 km; 9.29%)
Czas w ruchu:24:43
Średnia prędkość:18.94 km/h
Maksymalna prędkość:56.30 km/h
Liczba aktywności:22
Średnio na aktywność:21.28 km i 1h 07m
Więcej statystyk

Spacer przez Wrocław z dwoma rowerami

Wtorek, 28 lipca 2009 · Komentarze(1)
Pojechałem do pracy piranią, a wróciłem plażowcem z piranią na sztywnym holu:)

Po prostu plażowiec został w siedzibie WIRu po ostatniej imprezce obok Rynku(po alkoholu nie pedalimy).
A czym pojechać po rower? Rowerem!


Do samochodu ta kolubryna i tak by nie weszła, a na poszukiwanie przystanków tramwajowych nie miałem czasu.
I w ten sposób sunąłem przez pół Wrocławia tempem ślimaczym, trzymając na ręcznym wysięgniku piranię.

Pomiar trasy i spotkanie z Cześkiem

Poniedziałek, 27 lipca 2009 · Komentarze(0)
Pojechałem zmierzyć trasę niedzielnego biegu po wałach wrocławskich (turdewały biegowe). Okazało się, że faktycznie pętelka ma 9,7km czyli w sumie będzie 19,4km.
Pod warunkiem, że obwód koła w rowerze ustawiony na 2035mm się zgadza(muszę zrobić kolejny pomiar:)

Kończyłem pomiar pętli, gdy przy kładce Zwierzynieckiej dogonił mnie legendarny Czesiek!
Jak ktoś nie zna Cześka, to właśnie się dowiedział, że Czesiek natrzaskał zyliony kilometrów, zdjęć i opisów przez bite 3 lata jego relacji w bikestats.
Wrocław i okolice zostały wywrócone na lewą stronę i obfotografowane przez Cześka bardzo dokładnie, co można podziwiać na blogu rowerowym. Jak ktoś szuka tras rowerowych wokół Wrocławia to już wie, gdzie je znaleźć.

Wrocławskie bieganie

Niedziela, 26 lipca 2009 · Komentarze(10)
Kategoria Bieganie
Dzisiaj wpisuję bieganie.
Poniżej mapka z pętelką, którą zrobiłem dwa razy. Wszło mniej więcej 19.5km(w czasie 1:45), ale dla pewności muszę sprawdzić rowerem.


Swoje skromne bieganie trzymam obecnie w runmania.com
Mam nawet taki batonik


Jednak nie zaglądam tam często i dzięki zegarkowi z pamięcią wpisuję wszystkie przebiegi raz na parę miesięcy. Wolałbym wszystko trzymać w jednym miejscu, najlepiej w bikestats.
Runmania nie rozwija się już od dawna i nie zanosi się na zmiany.
Wiem że wielu bikestatsowiczy także trzyma tam swoje bieganie.


Zmierzam do tego, żeby na bikestats dodać rodzaje aktywności we wpisie. Oczywiście opcjonalnie, czyli domyślnie jest to co sobie ustawimy(np Rower), a do wyboru: Bieganie, Rolki, Pływanie, itd.
Są z nami rolkarze(np roxan), którzy mają w zasadzie tylko rolkowe wpisy.
Nie będziemy ich wyganiać, skoro wybrali bikestats znaczy, że tu jest lepiej niż gdzie indziej.

Wprowadzenie podziału na aktywności w zasadzie można wprowadzić bezboleśnie i wszystkie obecne funkcje zachować tak jak są. Jedynie ze statystyk wyłączyć inne aktywności niż Rower, ewentualnie po prostu dodać przełącznik statystyk względem aktywności.

Temat zostawiam na razie do dyskusji. Jeżeli macie jakieś pomysły lub uwagi to proszę pisać.

Dystansu biegowego nie wpisuję na razie, ale im więcej biegowych wpisów dodam tym szybciej wprowadzę Aktywności(choćby z własnej potrzeby)

Tour de France vs. Tour de Pologne

Piątek, 24 lipca 2009 · Komentarze(7)
Tour de France 2009 jest już 96 wyścigiem.
Wyścig wystartował 4 lipca w Monaco i zakończy się po 21 etapach w Paryżu. W sumie kolarze przejadą około 3445 kilometrów (dużo mniej niż wyprawa dookoła Polski - 3900km).

Wyścig w liczbach:
- 10 płaskich etapów
- 7 etapów górskich
- jeden etap częściowo górski
- dwie czasówki indywidualne
- jedna czasówka drużynowa
- 3 górskie finisze
- dwa(!) dni odpoczynku(o dwa więcej niż Wyprawa Dookoła Polski!)
- zero przyczepek rowerowych(to aż o trzy mniej niż wyprawa rowerowa dookoła Polski)

Etap 7 na mapie w bikemap.net(właśnie dodałem wsparcie dla map z tego serwisu). Żeby wkleić mapę z bikemap należy wstawić do wpisu tylko adres URL mapy, czyli np.: www.bikemap.net/route/231923 poprzedzone http:// Cały link widać w prawym dolnym rogu poniższej mapki (logo bikemap.net). Nie wklejamy żadnego kodu html, ramek czy czego tam jeszcze. Tylko i wyłącznie adres URL do mapki. Warto przed dodaniem wpisu skorzystać z ikonki "Podglądu" i zobaczyć, czy mapka prawidłowo się wkleja.
Tour de France vs. Tour de Pologne na mapach
Oficjalna mapa całego wyścigu poniżej. Szczegółowe informacje o wyścigu znajdziecie tutaj.Mapa poglądowa Wyprawy Dookoła Polski - szczegółowy opis trasy dla chcących się przyłączyć!Szczegóły wyprawy rowerowej możecie śledzić na oficjalnej stronie dookolapolski.xn.pl
Relację na żywo oraz zdjęcia można podziwiać za pomocą blipa. Warto dodać do obserwowanych ^dookolapolski oraz ^dookolapolskifoto.

Dzisiaj ekipa zwiedza Bieszczady, właśnie pili piwo w znanej Siekierezadzie, a Młynarz kolejny raz podczas wyprawy zerwał łańcuch.


Moje prywatne dzisiejsze "rowerowanie" sprowadzało się do dojechania do pracy i jakże optymistycznego powrotu z pracy na weekend. Przejechałem całe 10km, całe mnóstwo.

Droga rowerowa w Dolinie Baryczy

Czwartek, 23 lipca 2009 · Komentarze(0)
Głos Milicza donosi, że powstanie nowa droga rowerowa w Dolinie Baryczy prowadząca trasą dawnej kolejki wąskotorowej. W tym roku prace praktycznie nie ruszą, ma być wydane jakieś 20tys zł czyli tyle co nic. Droga ma powstać do roku 2011 i być finansowana w 80% z unijnych dotacji.
Zobaczymy co z tego wyjdzie. Ciekawe dlaczego tak długo nam karzą czekać.

Zabierze nam parkingi!

Środa, 22 lipca 2009 · Komentarze(9)
Jacy ci rowerzyści są niedobrzy. Zabierają miejsca parkingowe dla samochodów na jakieś stojaki dla rowerów!


"To się w głowie nie mieści! Nie dość, że miejsc parkingowych w mieście jest coraz mniej, to jeszcze teraz kosztem kolejnych staną na jezdniach...stojaki na rowery!" - lamentuje Fakt.

Polemikę z Faktem można by sobie darować, ale wypisują taką nieprawdę, że jednak muszę.

Powyższy tekst można sparafrazować i napisać coś podobnego o samochodach, które zagarniają przestrzeń publiczną i zjadają coraz większe połacie chodników i trawników kosztem pieszych.

Należy zaznaczyć, że autorem pomysłu jest Daniel Chojnacki wrocławski oficer rowerowy - "...postanowił zabrać kierowcom parkingi i postawić na nich stojaki na rowery!".

Katarzyna Kalus autorka owych wypocin bystrością nie grzeszy, ale po kolei.

"Wygląda na to, że cykliści są dla urzędników najważniejsi"

Tak, faktycznie rowerzyści są dla urzędasów najważniejsi. Szczególnie dla tych, którzy wymyślili, że droga rowerowa przy ul. Mickiewicza we Wrocławiu służąca jakieś 60 lat i wybudowana jeszcze przez Niemców od paru miesięcy jest parkingiem samochodowym(vide Rowerem po ścieżce od poniedziałku do piątku)

"Koszt tych stojaków to 220 tys zł. Te pieniądze można by było wydać na pilniejsze potrzeby wrocławian, jak choćby budowa chodników"

No oczywiście, można wybudować chodniki, które zapewne zaraz zapełnią się samochodami, jak na przykład tutaj: Amatorzy parkowania bezabonamentowego, Na chodniku, niczym pomiędzy wódką a zakąską


Kluczem do zmniejszenia korków, zwiększenia ilości miejsc parkingowych i powiększenia przestrzeni publicznej(dostępnej) jest zmniejszenie liczby samochodów w centrum. Jak to zrobić?
Edukować kierowców, że rowerem dojadą do pracy szybciej, taniej, zdrowiej i płynniej(bez stania w korkach).

Im więcej kierowców przesiądzie się na rowery tym mniej będzie korków, więcej miejsc parkingowych itd.

Pani Katarzyno, jeżeli jest Pani niedołężna i nie może się przesiąść na rower, nic nie szkodzi! Niech namawia Pani innych do przesiadki na rower, dzięki temu będzie miała Pani większy wybór wolnych miejsc na parkingu.

Codziennie jeżdżę do pracy rowerem, chociaż mógłbym samochodem. Dzięki mnie w centrum jest jeden samochód mniej. Jest nas więcej i będzie jeszcze więcej.

W rękawiczkach czy bez?

Piątek, 17 lipca 2009 · Komentarze(3)
"Ale Panie, po co mi bez?!"

Od paru tygodni nie zakładam na szybszy rower rękawiczek(kask oczywiście jest nigdy nie wiadomo co spadnie z góry).
Szczególnie podczas jazdy w mieście rękawiczki są trochę kłopotliwe, ciągłe zakładanie i zdejmowanie. Dodatkowy sprzęt do pilnowania.
Na dłuższych trasach w słoneczny dzień też warto czasem jechać bez rękawiczek i opalić te blade dłonie z paskiem przy nadgarstku.

Na Dawida nie zwracajcie uwagi jemu rękawiczki nie pomogą.
maraton, bikemaraton, świeradów zdrój, dawid, gleba © blas


Wydawało by się, że w mieście rękawiczki na góralu nie są zupełnie potrzebne.
A jednak w połączeniu z naszymi wrocławskimi "świetnie" utrzymanymi śmieszkami rowerowymi rękawiczki mogą uratować czyjeś delikatne dłonie.

Otóż przydarzyło mi się kilka dni temu(nie wiem dokładnie kiedy) spotkać z jakąś drapieżną rośliną przy śmieszce rowerowej i zdobyć w ten sposób drzazgę na kostce dłoni.

"- Urzekła mnie twoja historia", ktoś powie.

Może nie jest to jakiś dramat rowerowy, ale chyba warte wzmianki. Tym bardziej, że wiele nierowerowych osób może się dziwić po co te rękawiczki. To może być jeden z powodów.
No i taka drzazga w dłoni to nic przyjemnego.